Podle čeho vybírat čtečku elektronických knih

Podle čeho vybírat čtečku elektronických knih
  • Cena. Zde na www.eBook-ctecky.cz prodáváme pouze kvalitní ebook čtečky, které bychom si sami koupili. Přesto i tyto čtečky už jsou za velmi dostupné ceny. Vyhněte se nejlevnějším čtečkám, které na internetu najdete. Nejste tak bohatí, abyste si kupovali levné věci. Za podezřele nízkou cenu nemůžete dostat kvalitní čtečku ani čekat podporu od výrobce.
  • Typ displeje. Doporučujeme E-Ink displej. Pro náhradu klasické knihy nedoporučujeme nic jiného, zapomeňte na LCD displeje, viz srovnání na této stránce, a vyberte si ebook čtečku s EInk displejem, na kterém vypadá text podobně jako ten vytištěný na papíře. E-Ink je názvem technologie i názvem firmy, která je vyrábí. Samotná technologie se dále dělí, nejlepší momentálně používaný displej je E-Ink Carta, který je téměř ve všech nejkvalitnějších čtečkách. Poskytuje nejlepší možnou úroveň kontrastu a světlosti pozadí, se kterou vědci zatím přišli. Chcete-li současnou absolutní technologickou špičku, hledejte displeje s označením 300 PPI ( pixels per inch - bodů na palec ). Toto rozlišní (1448 x 1072) Vám zajistí HD kvalitu zobrazované grafiky (písma) a prozatím není vyvinuto u E-Ink Carta displejů nic lepšího. Mějte však na paměti, že E-Ink displeje jakéhokoli výrobce jsou křehké a pracují zcela jinak, než displeje monitorů, tabletů, mobilů...... !!! Proto Vám nepomůže k ochraně displeje krycí sklo ani ochranná folie (naopak - zhoršují vlastnosti dotykové plochy), ale jen kvalitní pouzdro. Jedinou výjimkou jsou "ohebné" displeje E-Ink Carta Mobius ovšem cena těchto je prozatím dosti vysoká a i zde jsou jisté limity.
  • Úhlopříčka displeje. Standardem je 6", tedy cca 15,24 cm. To se může zdát málo, ale na čtení beletrie je to ideální volba, uvidíte. Tento rozměr displeje je obvyklý také z důvodu snadné přenositelnosti čtečky. Aby se dobře držela a přenášela, musí být lehká a skladná.
  • Rozlišení displeje. Standardem je rozlišení 800x600 pixelů (respektive 600x800, protože displeje jsou na výšku). Toto rozlišení zcela vyhovuje většině uživatelů, ale větší rozlišení může nabídnout jemnější podání grafiky i samotného písma. Proto existují displeje s "HD rozlišením", většinou okolo 1024x758 pixelů. Čím větší čísla, tím může být grafika a text jemnější. Tím menší půjde přečíst písmo, protože čtečka zvládne detailně zobrazit i malé písmo. Chcete-li současnou absolutní technologickou špičku, hledejte displeje s označením 300 PPI ( pixels per inch - bodů na palec ). Toto rozlišní (1448 x 1072) Vám zajistí HD kvalitu zobrazované grafiky (písma) a prozatím není vyvinuto u E-Ink Carta displejů nic lepšího.
  • Podsvícení E-Ink displeje. Původně byly všechny ebook čtečky s pasivním E-Ink displejem nenasvícené. Byly odkázány na externí zdroj světla, ať už to je Slunce nebo lampička u psacího stolu, osvětlení místnosti, apod. Některé novější modely ebook čteček mají již integrované nasvícení displeje pomocí LED diod. Všimněte si, že jde o nasvícení, nikoliv podsvícení displeje. Samotný E-Ink displej je stále pasivní a pravděpodobně vždy bude, protože to je jeho princip. Integrované nasvícení jde často zcela vypnout. Zcela určitě se hodí v noci a za horších světelných podmínek. Může však zlepšovat kontrast displeje i za denního světla. Určitě pořízení čtečky s nasvícením displeje dobře zvažte. My doporučujeme nasvícené modely čteček - lampičku vlastně máte neustále s sebou, aniž by překážela a museli jste se o ni starat.
  • Podpora formátů. Velice důležitá u běžného čtenáře. Nejčastější komerčně i bezplatně dostupné ebook knihy jsou ve formátu ePub nebo Mobi. Ebook čtečka, kterou si koupíte, bude mít určitě podporu jednoho nebo druhého formátu. ePub je asi celosvětově nejpoužívanější ebook formát, Mobi je  formát používaný hlavně Amazonem a jeho ebook čtečkami. V podstatě jsou to tedy konkurenční formáty. U českých knihkupců s ebooky naleznete většinou knihy v obou formátech. Soubory, které nejsou ve formátu, které čtečka zvládne zobrazit, je nutno nejdříve zkonvertovat na počítači. To je jistě nepohodlné a zdržující. A proč se takto omezovat, když existují čtečky, které zvládají skoro všechny myslitelné formáty? Zvažte sami a u takových dejte pozor - podpora formátů může být u nejlevnějších čteček pouze papírová - ve skutečnosti nemusí daná čtečka formáty zobrazit, nebo je zobrazí špatně či bez českých znaků. Takové problémové ebook čtečky však v naší nabídce nenajdete.
  • Podpora PDF. Dokumenty ve formátu PDF jsou velmi oblíbené. Vzhledem ke svému původnímu záměru nejsou však pro čtečky vůbec vhodné "krmivo". PDF soubor je totiž uložen s pevným obsahem dané stránky, většinou formátu A4. Ve standardním režimu tak čtečka zobrazí takovou A4 na svůj displej velikosti menší než čtvrtina strany A4. Asi už chápete, že to nemůže dopadnout dobře - text stránky bude vykreslen celý, ale nepůjde přečíst, protože bude příliš prťavý. Řešením je režim Reflow, který podporují jen některé čtečky. Zjednodušeně řečeno původní sazbu v dokumentu vyhodí a text si zarovná podle sebe - a také podle vás, budete si totiž moct zvolit velikost fontu, tedy písma. V tomto režimu tedy budete moct text krásně přečíst. U dokumentů se složitou sazbou či mnoha obrázky, apod., se však mohou vyskytnout nepřesnosti v novém zarovnání. Pro čtení beletrie je však PDF reflow spása. Samozřejmě můžete využít konverzi formátu PDF na nějaký "pravý ebook formát", ale možnost číst PDFka rovnou ve čtečce je pohodlnější.
  • České menu. Ne u všech čteček je standardem české menu. Zvažte, zda jej potřebujete. Třeba Vám bude perfektně vyhovovat čtečka, která jej nemá a to bude jejím jediným mínusem. Ke všem čtečkám s anglickým menu přikládáme vytištěný český manuál.
  • Způsob ovládání. Se čtečkou budete asi trávit spoustu času, budete ji často a dlouho držet v ruce a ovládat ji. Má čtečka dotykový displej, chcete takový vůbec nebo jste ze staré školy a raději máte klasická tlačítka? Kde se nachází tlačítka pro otáčení stránek? Jsou na boku nebo pod displejem, co budete preferovat? Zkuste se před koupí čtečky elektronických knih zamyslet i nad těmito body. Dotyky mohou být snímány infračerveným rámečkem kolem displeje nebo dotykovou vrstvou přes displej, která reaguje na vodivost lidského těla (prstů). Každé řešení má své výhody a nevýhody, kapacitní vrstva však zhoršuje podání kontrastu displeje - což nemusí až tak vadit, pokud je čtečka vybavena i nasvícením.
  • Poznámky. Mezi uživateli čteček se nachází nejen čtenáři beletrie, ale také studenti či lidé se zájmem o své vzdělávání. Ti často hledají ebook čtečku, která podporuje funkce jako "podtrhávání textu" (respektive zvýraznění či označení textu), možnost tvorby poznámek a nejlépe i jejich exportu. Zadávání poznámek nemusí být na čtečkách knih s E-Ink displejem zrovna rychlé, proto před nákupem zvažte, zda Vám to za to bude stát. Vyťukat delší poznámku na displeji bude chvíli trvat...nehledáte spíš zařízení pro tvorbu textu než jen čtečku? Taktéž pro grafické poznámky, tj. ty napsané rukou (či stylusem) na displej, nejsou 6" čtečky knih tak úplně vhodné s výjimkou čteček výrobce ONYX . Pokud se nesmíříte s absencí českých znaků pro poznámky (tj. znaků s diakritikou), nezapomeňte si pohlídat i tuto vlastnost. A pokud máte s poznámkami další plány a chcete je následně využívat či upravovat na počítači, zaměřte se na čtečky, které umožňují export poznámek.
  • Slovníky. Součástí mnoha čteček jsou slovníky. Převážně může jít o slovníky anglické výkladové, které vysvětlí daný pojem v angličtině, popř. jiných jazycích, ale angličtina je nejběžnější. Dalším druhem slovníků jsou slovníky překladové, které slouží k přeložení slova z jednoho jazyku do druhého. Opět je běžný slovník z angličtiny, mnohdy jen do nejpoužívanějších světových jazyků, např. němčiny, francouzštiny, apod. Pravděpodobně však budete hledat slovníky z angličtiny do češtiny, popř. naopak. Pokud máte požadavky na slovník, zjistěte si, jakým způsobem čtečka se slovníkem pracuje, jaké má slovníky nahrané od výroby a jaká je dostupnost dalších slovníků na internetu - samozřejmě těch, které vás primárně zajímají. Většinou se dají sehnat slovníky ANJ-CZ a opačně a případně i německo-český slovník, mnohdy i zdarma. Na druhé straně takové slovníky jsou vyrobeny z volně dostupných zdrojů a nemusí být tak obsáhlé, jako jejich tištěný ekvivalent.
  • Kapacita vnitřní paměti a podpora paměťových karet.
  • Výdrž na jedno nabití. Výdrž čteček elektronických knih s E-Ink displejem se často udává v počtu otočení stránek, která čtečka zvládne na jedno nabití. Je tomu tak proto, že samotný displej při zobrazování žádnou energii nespotřebovává, energii však potřebuje na změnu obsahu displeje, tj. např. otočení stránky. Tato hodnota se pohybuje v tisících otočení a startuje na zhruba 7000 otočení na jedno nabití akumulátoru. I tato nejnižší hodnota stačí většinou pro přečtení několik knih, či až několikatýdenním provozu bez nabíjení. Tedy několikanásobek výdrže oproti tabletům, notebookům, dotykovým mobilům, apod. Pokud hodláte využívat WiFi, MP3 či předčítání textu, berte tyto hodnoty s rezervou. Někdy se setkáte s udávaním výdrže ve dnech (respektive v týdnech), např. "výdrž na jedno nabití až pět týdnů". U takového způsobu se pravděpodobně někde dole dovíte malým písmem, že to platí pro čtení půl hodiny denně bez zapnuté WiFi. Pokud je čtečka vybavena nasvícením displeje, je jeho používání na spotřebě energie znát, ale tam záleží na úrovni používaného nasvícení a nedá se tedy generalizovat. Pokud přesto nějaký údaj chcete, berte, že nasvícení ukrají čtvrtinu z výdrže. Bez záruky :-)
  • Rychlost.
  • Další funkce. Čtečka je prostě čtečka, zařízení určené pro čtení textu. A to i přesto, že mají  čtečky připojení přes WiFi (hodí se ke stahování periodik, aktualizaci firmware, stahování knih, nouzovému prohlížení webových stránek, stahování RSS zpráv, apod.), podporu MP3, aplikace a hry. To že má čtečka šachy, by při jejím výběru nemělo hrát podstatnou roli :-) Ale třeba takové předčítání textu se může někomu hodit.
  • Rozměry a váha. Rozměrnou a těžkou čtečku asi nechcete. To je doména spíše levných horších čteček, ale pokud hodláte čtečku často přenášet, nebo číst dlouhé hodiny, zaměřte se i na co nejmenší rozměry a váhu. I pár desítek gramů je při dlouhém držení znát.
  • Poradna na Heurece. Pro své dlouholeté zkušenosti jsme se stali  garantem sekce čteček elektronických knih portálu Heureka.cz, jakož i oficiálním rádcem  tohoto největšího nezávislého nákupního rádce. Pokud jste nenašli odpověď  ve všem shora uvedeném, klikněte pro další (podrobnější) informace ZDE


Při výběru vhodné čtečky pro Vás se řiďte hlavně vlastním úsudkem. Pokud však v důležitých pojmech nemáte jasno, nechte si poradit od nás, .

Chcete koupit čtečku elektronických knih od odborníků z oficiálního dovozu?
Klikněte zde a zobrazí se Vám nabídka kvalitních ebook čteček.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout